Informacje Śpiocha

 • Wybór materaca

  Największy dylemat w trakcie urządzania sypialni, stanowi zazwyczaj decyzja o zakupie materaca. Niestety, głównie ze względów wizualnych, wiele osób bagatelizuje problem dopasowania odpowiedniego podparcia dla ciała, jakim jest odpowiedni materac i stelaż,  mocniej skupiając swoją uwagę na pozostałych elementach wymarzonego pomieszczenia zapewniającego relaks i odpoczynek. Każdy z nas różni się jednak masą, budową ciała, ma także prywatne preferencje dotyczące ulubionego podłoża do snu. Dlatego właśnie wybór materaca powinien być przemyślany, przedyskutowany z fachowcami, a przede wszystkim poprzedzony własnymi testami w autoryzowanym i zaufanym salonie sprzedaży.

 • Budowa materacy

  Na rynku można się natknąć na niezliczoną masę modeli materacy produkowaną przez wielu rodzimych, jak i zagranicznych producentów. Jak w gąszczu tak bogatej oferty wybrać coś odpowiedniego dla siebie? Podstawową i krytyczną decyzją wydaje się tutaj określenie wkładu wewnętrznego, jaki docelowo chcielibyśmy widzieć w swoim wymarzonym materacu. Wszystkie materace dzielą się umownie na trzy podstawowe grupy: sprężynowe, lateksowe oraz piankowe. Oczywiście w obrębie każdej z tych grup możemy natknąć się na przedstawicieli wielu podkategorii. I tak, wśród sprężynowych znajdziemy zarówno bonelowe, kieszonkowe, kieszonkowe Multi Pocket, jak i najnowsze X-Coil. Pośród piankowych natomiast wyróżniamy tradycyjne poliureatanowe, wysokoelastyczne oraz termoelastyczne. Każdy rodzaj wkładu materaca ma swoje plusy i minusy. Przy wyborze rodzaju materaca zawsze należy wziąć pod uwagę własne potrzeby i preferencje.

 • Charakterystyka wnętrza materacy

  Podstawowy podział materacy:

  • piankowe
  • lateksowe
  • z wkładem ze sprężyn

  Materace piankowe dzielimy na:
  • termoelastyczne
  • wysokoelastyczne
  • ze zwykłej pianki PUR (poliuretanowej)

  Materace sprężynowe:
  • bonellowe
  • kieszonkowe (pocketowe)
  • multipocket
  • X-Coil

  Materace lateksowe

  Znakomita większość materacy to połącznie różnego typu materiałów, różnej grubości i gęstości.

  Jeśli zależy nam na największej przewiewności powinniśmy skierować swoją uwagę na ofertę materacy sprężynowych. Jeśli cenimy wysoką sprężystość, naturalność i higieniczność wkładu, w którym nie będą się rozwijać alergeny i bakterie skupmy się na produkowanych na bazie mleczka kauczukowego, czyli materacach lateksowych. Jeśli natomiast zależy nam na najwyższej ergonomii i plastyczności wybierzmy model materaca spośród termoelastycznych materacy piankowych, które poprzez odpowiednią reakcję na nacisk i ciepło zapewniają redukcję nacisku i najlepsze punktowe podparcie. Decydując się na model sprężynowy zdecydowanie odradzamy tanie bonelle, wyjątkowo nietrwałe i przenoszące drgania, a zarazem polecamy możliwie najdrobniejszy wkład złożony ze sprężyn wielokieszonkowych lub też drobnych wielozwojowych sprężyn X-Coil o dużym zagęszczeniu i sprężystości. Zastosowanie wspomnianych sprężyn zmaksymalizuje punktowe podparcie ciała. Kierując się ku materacom lateksowym pamiętajmy, aby wkład miał odpowiednią liczbę kanalików wentylacyjnych oraz był wyprodukowany przy możliwie największym udziale lateksu pochodzenia naturalnego. Uwaga, nie dajmy się nabrać na hasła typu materace ze 100% ekologicznego i naturalnego lateksu – tego typu wyroby tak naprawdę nie istnieją ze względu na ograniczenia technologiczne podczas fazy uzyskiwania lateksu w formie stałej. Wybierając z kolei materac piankowy zwróćmy uwagę, by w jego wkładzie bazowym nie było szybko utleniających się, pospolitych pianek poliuretanowych o niskiej gramaturze, a raczej trwałe materiały wysokoelastyczne. Właściwa termoelastyczna warstwa podparcia powinna mieć odpowiednią wysokość oraz cechować się wysoką gramaturą. Przyzwoite pianki termoelastyczne mają ten drugi czynnik na poziomie minimalnym 50 – 60 kg / m³. Mając na uwadze ekologię i własne zdrowie warto zastanowić się także nad wkładem piankowym naturalnym (np. na bazie oleju rycynowego), a także zyskać pewność, iż producent danego materaca stosuje do wyrobu i łączenia pian nieszkodliwe komponenty naturalnego pochodzenia. Oczywiście przy wyborze kategorii materaca nie jesteśmy zmuszeni trzymać się kurczowo tylko jednego rodzaju wkładu. Producenci wychodzą tutaj naprzeciw naszym złożonym potrzebom i oferują tzw. materace hybrydowe, których wkłady wewnętrzne są zbudowane z różnych warstw. Ciekawą ofertą wydają się tutaj szczególnie materace drobno-sprężynowe, których wkłady obłożone są dwustronnie nowoczesnymi piankami termoelastycznymi. Na rynku pojawiają się również materace z pianek lateksoidalnych (inaczej mówiąc lateksu z pamięcią), które w wyważony sposób łączą zalety tradycyjnych materacy lateksowych z piankowymi wiskoelastycznymi.

   

 • Dobór twardości materaca

  Abstrahując od rodzaju wnętrza materaca, kluczową cechą identyfikującą dany produkt wydaje się być jego twardość. Najpoważniejszym błędem podczas wybierania materaca jest niedocenienie jego twardości w stosunku do naszej wagi oraz potrzeb indywidualnych. Producenci materacy stosują własne kryteria oceny twardości swoich wyrobów często określane kilkustopniowymi skalami. Niestety nie ma jednej jedynej klasyfikacji materacy pod względem ich twardości. Najczęściej spotykaną jest jednak skala pięciostopniowa, która przypisuje materace do następujących grup: miękkich, średnio-miękkich, średnich, średnio-twardych oraz twardych. W największej ilości natkniemy się na rynku na materace zaliczane do klasy średnio-twardych. Jest to uwarunkowane najbardziej adekwatnym pod względem twardości rodzajem podłoża dla zdrowego i dorosłego człowieka. Materace w pełni twarde często znajdują zastosowanie w przypadku odbiorców ze schorzeniami ortopedycznymi wymagającymi stabilnego i sztywnego podparcia ciała. Materace średnie i miękkie z dopasowujących się materiałów są zazwyczaj preferowane przez osoby szczuplejsze lub też ceniące wyższy komfort. Należy przede wszystkim pamiętać, iż podstawowym kryterium przy wyborze twardości materaca odgrywa waga użytkownika. Niektórzy producenci wspomagają przy wyborze oferując swoje produkty w oparciu o indywidualny współczynnik BMI (tzw. indeks masy ciała). Wiele spośród oferowanych na rynku materacy możemy również zakupić w odmiennym wariancie ogólnej twardości. Ten sam rodzaj materaca może więc występować w kilku wersjach twardości, które producenci zazwyczaj określają oznaczeniami H1, H2, H3 i H4. Kategorycznie należy jednak zwrócić uwagę, iż jest to podział wewnętrzny danego modelu, co oznacza w efekcie, iż jedna wersja materaca H3 może być diametralnie różna pod względem twardości od wersji H3 innego materaca.

 • Strefy twardości

  Cechą wewnętrznych wkładów materacy, którą bardzo często można spotkać w ich opisach jest liczba stref twardości lub inaczej mówiąc stref dopasowania. Jak wiadomo podczas pozycji leżącej nasze ciało wywiera różnorodny nacisk w różnych jego partiach. Aby każda z nich była poprawnie wsparta, producenci materacy zaczęli od pewnego momentu stosować w swoich wyrobach podział twardości, co oznacza w skrócie, iż materac posiada inną twardość w odcinku przeznaczonym pod biodra, a inną pod nogi czy też głowę. Wieloletnie techniczne testy dowiodły, iż dla dorosłego i rozwiniętego poprawnie ciała najlepszy jest podział wewnętrzny materaca na pięć lub siedem stref twardości. Na rynku znajdują się jednak także materace trójstrefowe, a także takie, które posiadają dziewięć lub nawet kilkanaście stref podparcia ciała. Te ostatnie zdecydowanie należy traktować negatywnie, mając na uwadze zasadę mówiącą, iż ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Strefy twardości znajdziemy zarówno w materacach sprężynowych, jak i lateksowych, gdzie ich obecność zdecydowanie poprawia komfort spania. Trochę inaczej ma się sytuacja w przypadku nowoczesnych produktów termoplastycznych. Obecność pianki leniwej czy też mówiąc inaczej wiskoelastycznej, pozwala na idealne dopasowanie materiału względem zróżnicowanego obciążenia ciała i dowolnego jego ułożenia na powierzchni materaca. Wewnętrzne strefy twardości tracą więc tutaj nieco na znaczeniu. Nie oznacza to jednak, iż nie spotkamy się z materacami termoplastycznymi strefowymi. Wielu producentów decyduje się na ich implementację do wkładów swoich ekskluzywnych materacy piankowych, by jeszcze bardziej podwyższyć ich zdolności do prawidłowego podparcia naszego ciała.

 • Jak ważny jest rodzaj pokrowca ?

  W obecnych czasach praktycznie każdy materac jest już wyposażony w zewnętrzny pokrowiec z możliwością jego zdjęcia (nierzadko z zamkiem rozdzielczym) i swobodnego wyprania. Jednocześnie do lamusa odchodzą stałe jednorazowe pokrowce typu Lato-Zima pikowane po jednej stronie bawełną, a po drugiej owczą wełną. Użytkownik ma dzisiaj możliwość wyboru spośród olbrzymiej gamy obić zewnętrznych. Na dodatek wielu producentów pozwala na wybór dowolnego materaca w dowolnym produkowanym przez siebie pokrowcu. Jest to o tyle ważne, że decyzja o wyborze powłoki zewnętrznej powinna być podjęta na samym końcu całego procesu doboru idealnego materaca. Na rynku dostępna jest olbrzymia ilość wersji pokrowców. Znajdziemy wśród nich wyroby wyprodukowane w całości ze sztucznych komponentów, które znajdą zastosowanie u osób uczulonych na materiały pochodzenia naturalnego. Natkniemy się również na olbrzymią ofertę pokrowców wzbogaconych ekstraktami roślinnymi, takimi jak aloes, eukaliptus czy też lawenda. Mają one swoje niepodważalne zalety, ale należy pamiętać, że tracą swoje właściwości z każdym kolejnym praniem. Zwolennicy natury swoją uwagę powinni skierować natomiast ku wyrobom z dużym udziałem bawełny, wiskozy lub włókna bambusowego. Dla ceniących luksus i delikatność producenci przygotowali z kolei pokrowce welurowe bądź wzbogacane o kaszmir czy jedwab. Jeśli mielibyśmy wskazać jeden renomowany i ceniony pokrowiec, na który można się natknąć najczęściej, bez wątpienia będzie to obicie ze srebrem. Pierwiastek ten ma potwierdzone bardzo wysokie właściwości antybakteryjne, dzięki czemu idealnie nadaje się dla alergików.
  Wybierając wersję pokrowca warto mieć na uwadze fakt, że właściwości danego pokrowca wzrastają na sile, gdy został on wyprodukowany w nanotechnologii, która umożliwia zaczepianie cząsteczek wzbogacających głęboko we włóknach tkaniny bazowej. Warto nadmienić, iż coraz częściej możemy się też natknąć na pokrowce pikowane jednostronnie warstwą pianki termoelastycznej. Zabieg ten wpływa na zmiękczenie, poprawienie komfortu i lepsze dopasowanie materiału zewnętrznego do ciała. W połączeniu z możliwością odwracania stron pokrowca umożliwia on również uzyskanie zróżnicowanych stron twardości, a często także zmaksymalizowanie możliwych do wyboru przez użytkownika twardości w obrębie jednego zakupionego materaca (kombinacje różnych stron wkładu materaca z różnymi stronami pokrowca). Na koniec, z ciekawostek na temat pokrowców warto wspomnieć o ich kolorystyce. Może to mieć znaczenie wizualne dla osób preferujących spanie bezpośrednio na materacu. Najczęściej można się natknąć oczywiście na pokrowce białe. Nie mniej rzadkie są beżowe i kremowe. Niektórzy producenci mają jednak w swojej ofercie również wysublimowane pokrowce czarne. Tak czy inaczej, podejmując ostateczną decyzję pod względem wyboru pokrowca zewnętrznego zawsze należy mieć na uwadze dopuszczalną maksymalną temperaturę jego prania oraz ewentualne ograniczenia danego wyrobu w tej kwestii.

 • Materac, a potrzeby indywidualne

  Decydując się na zakup materaca musimy wziąć pod uwagę szereg preferencji indywidualnych. Warto rozpatrzyć twardość materaca w kontekście naszej ulubionej i najczęściej przybieranej pozycji podczas snu. W ułożeniu bocznym lepiej sprawdzi się materac nieco miększy, który poprzez ugięcie będzie potrafił dostosować się odpowiednio na wysokości naszych ramion i bioder, gdzie nasze ciało wywiera zazwyczaj największy nacisk. Ma to na celu zapewnienie możliwie prostego bocznego ułożenia kręgosłupa użytkownika. W pozycji na wznak lepiej sprawdzi się natomiast materac nieco sztywniejszy, który zapewni drobne i naturalne uniesienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Twardszy materac przyda się również w pozycji na brzuchu (nota bene mocno niezalecanej), dzięki któremu unikniemy zapadnięcia się brzucha a wraz z nim nadmiernego wygięcia kręgosłupa lędźwiowego, a także ułatwimy sobie swobodne oddychanie.
  Przy wyborze materaca dla dwojga, zazwyczaj pojawia się wątpliwość – zdecydować się na jeden uniwersalny model czy też zakupić dwa osobne materace, dopasowane lepiej do indywidualnych potrzeb obu użytkowników. Zawsze, kiedy jest to możliwe zalecamy materac pojedynczy, dzięki czemu unikniemy ewentualnej przerwy pośrodku, a co za tym idzie zapewnimy sobie prawidłowe podłoże na pełnym obszarze całej powierzchni spania (dotyczy to zwłaszcza materacy sprężynowych z piankowymi formatkami bocznymi). Wyjątkiem, kiedy należy bardzo mocno zastanowić się nad użyciem dwóch osobnych materacy jest znaczna różnica wagi partnerów, rażąco odmienne indywidualne preferencje twardości podłoża bądź też specjalistyczne schorzenia wymagające dla jednego z partnerów bardzo miękkiego lub bardzo twardego podparcia dla ciała. Sytuacją, w której kategorycznie jesteśmy natomiast zmuszeni do zastosowania dwóch materacy jest chęć równoczesnego posiadania przez użytkowników oddzielnie sterowanych i regulowanych stelaży. Dla tych osób, które mają odmienne poglądy na ulubioną twardość materaca pragniemy zwrócić uwagę na rozwiązanie stosowane od niedawna przez wybranych producentów – materace dwuosobowe o zróżnicowanych twardościach. Wkłady takich produktów są specjalistycznie podzielone na szerokości, zapewniając w obrębie jednego bloku odmienną twardość – miększą zazwyczaj dla kobiety, twardszą dla mężczyzny. Polecamy tego typu rozwiązanie, albowiem przy zachowaniu bryły jednego materaca możemy cieszyć się z indywidualnych, znacznie lepiej dopasowanych do nas twardości.
  Podejmując decyzję o wyborze materaca dla dziecka powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby był on jednostrefowy. Wiąże się to z faktem, iż dziecko cechuje się mniejszym wzrostem i nie będzie w stanie za każdym razem odpowiednio rozmieścić ciała na powierzchni materaca strefowego. W przypadku małych dzieci (do 8-9 miesiąca życia) stosuje się twardszy materac, a następnie nieco miększy. Dobrym rozwiązaniem są tutaj dwustronne, kilkucentymetrowe materace dziecinne np. kokosowo-lateksowe. Z biegiem kolejnych lat życia dziecka powinniśmy przejść na materac o wysokości około 10cm, dla nastolatków świetnie sprawdzają się już natomiast materace kilkunastocentymetrowe. Jeśli chodzi o wkład materacy dziecięcych i młodzieżowych, to godne uwagi są materace lateksowe – higieniczne, zapewniające odpowiednią sprężystość i nieodkształcające się w przypadku dużego nacisku czy też wysokoelastyczne antybakteryjne o zwartym i trwałym wkładzie.
  Gdy jesteśmy alergikiem powinniśmy się skupić na materacu maksymalnie higienicznym i odpornym na ingerencję czynników alergizujących. W takim przypadku podwójnego znaczenia nabiera pokrowiec materaca, który zdecydowanie powinien nosić cechy antyalergiczne i antybakteryjne. Przeglądając ofertę producentów znajdziemy wiele tego typu pokrowców, są wśród nich pokrowce uszyte w pełni ze sztucznych włókien (dla osób uczulonych na naturalne materiały), jak i wyposażone w dodatki przeciwbakteryjne, jak srebrna nić czy też aktywne probiotyki. Dobrze dobrany pokrowiec spełnia funkcję tarczy blokującej dostęp alergizujących mikroorganizmów do wnętrza materaca. Jeśli zaś chodzi o sam wkład materaca, to alergikom zdecydowanie odradzamy zakup materacy sprężynowych, pusta przestrzeń wewnątrz, to idealne miejsce do życia oraz rozwoju roztoczy i bakterii. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie materac z pełnym blokiem lateksowym, w którym ze względu na jego strukturę nie lęgną się żadne alergizujące mikroorganizmy. W przypadku jednak, gdy sami jesteśmy uczuleni na lateks w zastępstwie warto wybrać materac piankowy wysokoelastyczny lub termoelastyczny, którego wkład jest zabezpieczony specjalnymi substancjami bakteriobójczymi typu Ultra Fresh (preparat leczniczy opanowujący rozwój bakterii, pleśni, grzybów i roztoczy) bądź też jonizowany srebrem. Alergikom polecamy dodatkowo rozważyć zakup odpowiedniego ochraniacza nawierzchniowego. Zwłaszcza modelu, które można prać w bardzo wysokich temperaturach (do 95oC), dzięki czemu będziemy mieli pewność, iż wszystkie ewentualne czynniki biologiczne zagrażające higieniczności wkładu materaca rzeczywiście będą systematycznie usuwane z jego najbliższego otoczenia.

 • Co zrobić gdy, jednak źle wybraliśmy ?

  Na koniec przydatna sugestia dla osób, które nabyły już materac, ale pod względem twardości nie są zadowolone ze swojego wyboru. Zakupionego, rozpakowanego i używanego osobiście tego typu produktu nie można zwrócić producentowi, ale istnieje wyjście, które pozwoli uniknąć dużego wydatku na nowy materac.

  Rozwiązaniem jest tutaj zakup maty nawierzchniowej zwanej potocznie nakładką, coverem lub topem. Wyroby te nałożone na wierzchnią część materaca właściwego mają za zadanie poprawę komfortu spania użytkownika poprzez zmiękczenie lub usztywnienie podłoża. Składają się one z warstwy wewnętrznej (kokos lub pianka PUR, by usztywnić bądź lateks lub pianka termoelastyczna, by zmiękczyć) oraz warstwy zewnętrznej w postaci pokrowca (oczywiście najlepiej, aby był on wysokiej jakości i zdejmowany do prania). W zależności od potrzeb możemy zakupić dla siebie nakładkę niską (np. 3cm) lub też wysoką (np. 8cm).

 • Stelaż

  Od prawidłowego wyboru materaca nie mniej istotny jest dobór właściwego stelaża, czyli podstawy, na której będzie spoczywał materac. Ma to o tyle duże znaczenie, iż żaden materac, bez względu na jego budowę wewnętrzną i obszycie, nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze czy też na różnego rodzaju pełnych płytach stosowanych jeszcze do dzisiaj w niektórych typach łóżek. Poprawnie dobrany stelaż będzie zapewniał prawidłowe podparcie dla materaca (zwłaszcza przy jego obciążeniu wagą leżącej osoby), a co za tym idzie zwiększał jego żywotność. Należy również pamiętać, że rodzaj stelaża ma też znaczący wpływ na odczucie sztywności wspierającego się na nim materaca.

  Warto wspomnieć, iż ze względów higienicznych i żywotnych materac nigdy nie powinien być używany bezpośrednio na podłodze. Brak dostępu powietrza do jego spodniej części może mieć opłakane skutki. Jeśli nie mamy zamiaru nabywać tradycyjnego łóżka wyposażonego w odpowiedni stelaż, np. ze względu na małą powierzchnię pomieszczenia, wciąż możemy cieszyć się zaletami używania materaca. Wyjściem z sytuacji jest tutaj zakup tzw. materaca na stelażu, który dzięki zastosowaniu dodatkowych przykręcanych nóg pozwoli zaoszczędzić odrobinę miejsca w sypialni. Co prawda oferta takich materacy jest ograniczona, ale warto wiedzieć o istnieniu takiego rozwiązania.

 • Wybór stelaża

  Zastanawiając się nad wyborem stelaża często stajemy przed dylematem i wyborem między sztywną raszką (zwykłymi, zazwyczaj grubymi deskami) a stelażem elastycznym (uginającymi się, klejonymi warstwowo drewnianymi listewkami). Zdecydowanie lepszy wybór, to drugi z wspomnianych wariantów. Owszem, należy wziąć pod uwagę, że sztywny stelaż będzie tańszy, ale nie każdy rodzaj materaca będziemy mogli bez obaw na nim położyć. Odpowiednia konstrukcja elastyczna pozwala natomiast wykorzystać nawet najnowocześniejsze materace termoelastyczne. Listwy elastyczne w tego typu stelażach zawsze są mocowane do jego ramy, która pełni rolę szkieletu. Im wyższy profil tej ramy, tym cały stelaż jest solidniejszy i wytrzymalszy. Najprostsze modele mają ramy o wysokości 2cm, lepsze od 4 cm do 5 cm. Nie bez znaczenia jest w tym względzie również materiał, z którego jest wykonana sama rama stelaża. Podobnie kształtuje się zresztą kwestia samych listew nośnych. Klejone z drewna bukowego będą oczywiście trwalsze od swoich odpowiedników brzozowych lub sosnowych. Wybierając stelaż koniecznie zwróćmy uwagę na szerokość i ilość listew na całej długości stelaża. Jeśli będzie ich za mało, przerwy między listwami będą zbyt duże, co w efekcie nie zapewni poprawnego podparcia dla materaca. Przyjęty obecnie standard, to 28 listew w przypadku długości całkowitej stelaża wynoszącej 200cm. Renomowani producenci oferują jednak także konstrukcje solidniejsze, w których liczba tych listew jest niemalże podwojona. Listwy nośne są zawsze przymocowane do ramy stelaża za pomocą specjalnych uchwytów. Solidniejsze, ruchome uchwyty (podwójne lub potrójne) są zazwyczaj montowanie na kołkach do wewnętrznej części ramy. Same uchwyty również mogą przybierać zróżnicowane formy. W przypadku większych łóżek i konieczności zastosowania dwóch stelaży rekomendowane są zazwyczaj stelaże z uchwytami wysuwającymi listwy ponad profil ramy. Dzięki temu zabiegowi unikniemy w miejscu łączenia stelaży tzw. martwej strefy bez elastycznego podparcia dla materaca. Należy jednak pamiętać, że stelaż tego typu będzie wyższy o kilka centymetrów od tradycyjnego. Istotną kwestią rozszerzającą funkcjonalność danego stelaża jest także wystąpienie regulacji twardości w części środkowej. Za pomocą specjalnych suwaków możemy w tej strefie regulować wyporność listew, co ma duże znaczenia dla określenia sztywności materaca w newralgicznym odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Warto zwrócić uwagę na modele stelaży, które wyposażone są także we wzmacniający pas środkowy. Ma to wpływ na dwie istotne kwestie. Dzięki takiemu pasowi listwy stelaża są utrzymane w regularnych odstępach oraz pracują współmiernie, co zapewnia lepsze i równomierne ułożenia ciała na materacu. Każdy stelaż ma oczywiście w swoich parametrach dopuszczalną nośność. Trzeba zwrócić uwagę, aby waga materaca i osoby na niej leżącej nie przekroczyła maksymalnego dozwolonego obciążenia. Stelaże cechujące się wyższą ramą, solidniejszymi uchwytami bocznymi oraz listwami z trwalszego drewna będą oczywiście tolerowały większe obciążenie. Wytrzymalsze konstrukcje możemy zazwyczaj również zamówić w nietypowych rozmiarach, w przypadku prostszych wersji jesteśmy zobligowani do wyboru tylko i wyłącznie rozmiarów typowych (zazwyczaj 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 i 140×200). Przy zakupie warto również zapytać sprzedawcę o to czy wybrany stelaż przyjedzie do nas gotowy do użytku czy też może w wersji do samodzielnego montażu. Oczywiście lepiej, aby stelaż był profesjonalnie montowany w fabryce. Uznani na rynku producenci oferują stelaże dostarczane do klienta właśnie w takiej formie.
  Warto poświęcić też słowo rozwiązaniom niestandardowym. Jednym z nich są stelaże, w których listwy nośne zostały zastąpione specjalnymi, ruchomymi i elastycznymi talerzami. Stelaże tego typu dzięki swojej budowie zapewniają lepszą cyrkulację powietrza dla dolnej części materaca oraz podparcie w każdej płaszczyźnie (nie tylko góra – dół, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych listew). Każdy składowy talerz ma zazwyczaj regulowaną wyporność, dzięki której możemy dowolnie ustalić sztywność stelaża w poszczególnych partiach podparcia materaca. Jeśli zależy nam na idealnej i perfekcyjnej kontroli sztywności materaca, naprawdę warto rozważyć zakup tego typu produktu. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, iż na rynku dostępne są tzw. stelaże elastyczne przenośne, w których listwy są przymocowane do zwijalnych taśm bocznych. Można je polecić wyłącznie jako rozwiązanie tymczasowe i przejściowe. Odradzamy ich wykorzystanie na stałe w łóżkach sypialnianych głównie ze względu na znaczną niestabilność, co w dłuższym wymiarze czasowym wpłynie negatywnie na żywotność samego materaca.

 • Funkcjonalność stelaży

  Stelaże elastyczne pod względem ich funkcjonalności możemy podzielić na trzy główne grupy. Po pierwsze nieregulowane (tzw. wolno-leżące), po drugie regulowane ręcznie, po trzecie regulowane elektrycznie. Stelaże należące do pierwszej z wspomnianych kategorii spełniają wyłącznie rolę stabilnego podparcia dla materaca i mogą być stosowane z powodzeniem przy wszystkich rodzajach materacy.  Stelaże z drugiej grupy mają natomiast wbudowane mechanizmy, dzięki którym odbiorca może regulować płaszczyznę podparcia poszczególnych elementów. W tym wariancie na rynku można spotkać stelaże zarówno regulowane wyłącznie w części podgłówka, jak i modele wyposażone dodatkowo w osobną regulację części nożnej stelaża (inaczej mówiąc podnóżka). Regulacja niniejszych stelaży odbywa się mechanicznie przez użytkownika, przy czym spotykane są tutaj dwa warianty podnoszenia: kilkustopniowe zawiasowe oraz pełne gazowe. Te drugie są produkowane głównie z przeznaczeniem do zabudowanych łóżek wyposażonych w wewnętrzne pojemniki, podczas gdy pierwsze znajdują zastosowanie w przypadku chęci poprawy komfortu ułożenia użytkownika na materacu (dzięki tej funkcjonalności można podnieść wyżej oparcie nóg lub podwyższyć strefę pleców i głowy ułatwiając tym samym np. lekturę w łóżku). Osobną, trzecią z wspomnianych na początku grup stanowią stelaże regulowane elektrycznie. Ich funkcjonalność zapewnia płynną regulację wybranych elementów stelaża bez konieczności zejścia użytkownikowi z samego materaca. Sterowanie mechanizmami odbywa się w tym przypadku za pomocą pilota (na przewód lub bezprzewodowego), a za działanie odpowiadają specjalne siłowniki elektryczne (jeden lub więcej w zależności od rodzaju stelaża). Warto wiedzieć, że stelaże elektryczne w odróżnieniu od regulowanych ręcznie mają większą ilość tzw. punktów zgięcia, dzięki którym zapewnione jest bardziej anatomiczne ułożenie materaca w wybranej przez użytkownika podniesionej pozycji. Na koniec pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna uwaga – chęć zastosowania jakiegokolwiek stelaża regulowanego ogranicza w pewnym stopniu wybór materaca. Nie wszystkie rodzaje materacy ze względu na materiały zastosowane w ich wkładach mogą bowiem bez problemu być użytkowane wraz ze stelażami regulowanymi.

 • Jakie łóżko ?

  Podjęcie decyzji odnośnie wyboru ramy powinno być zwieńczeniem prawidłowo przeprowadzonego procesu doboru łóżka. To najciekawszy etap, gdyż do głosu dochodzą względy estetyczne, nasz gust oraz wyobraźnia, która podpowiada nam, jak powinna wyglądać sypialnia naszych marzeń. Pamiętajmy jednak, aby wybór ramy łóżka stanowił idealny kompromis między czynnikiem wizualnym, a ergonomicznym. Sypialnia, której głównym elementem jest przecież łóżko, nie może tylko ładnie wyglądać, ale musi być również funkcjonalna, co przełoży się na poprawę samopoczucia korzystających z niej osób. Uważajmy, aby nie wybrać zbyt masywnej i rozbudowanej ramy do pomieszczenia ograniczonego pod względem całkowitej powierzchni. Nie zapomnijmy również o fakcie, iż każda rama ma swoje wymiary zewnętrzne, podczas gdy producenci i sklepy posługują się w opisach wymiarami materaca pasującego do danej ramy.

 • Budowa ramy łóżka

  Rama łóżka może być zbudowana z różnych materiałów. Decydując się na jej zakup powinniśmy na wstępie określić czy interesuje nas łóżko tapicerowane czy też może drewniane lub drewnopochodne. Wśród tych pierwszych możemy zazwyczaj wybierać z bogatej gamy kolorów oraz rodzajów materiałów obiciowych (skóra, eko-skóra, welur, mikrofaza, plusz, żakard, alkantara). Ramy tapicerowane w odróżnieniu od drewnianych są bardziej estetyczne, finezyjne i komfortowe w użyciu, z drugiej jednak strony są bardziej podatne na uszkodzenia, a także dużo trudniej przychodzi utrzymanie ich w należytej czystości (ma to szczególne znaczenie w przypadku alergików). W przypadku tych drugich tanim rozwiązaniem będzie łóżko z płyty wiórowej, wiórowej wielowarstwowej (laminat) lub też płyty pilśniowej (LDF, MDF i HDF). Jeśli zależy nam jednak na wytrzymałości i wieloletniej stabilności powinniśmy wybrać coś lepszego. Solidne, eleganckie i trwałe ramy produkowane są przede wszystkim z litego drewna. Nie mniej popularne są produkty z drewna klejonego lub fornirowane (naturalna drewniana okleina). Warto pamiętać, że znaczenie ma materiał, z jakiego wyprodukowano drewnianą ramę. Najbardziej cenione są meble wykonane z rodzaju drewna dębowego, mahoniowego lub bukowego, nieco słabsze (nie znaczy wcale, że złe) są natomiast wyroby z brzozy, jesionu czy też sosny. Oczywiście, tak jak w przypadku łóżek tapicerowanych, tak i wśród drewnianych mamy zazwyczaj do wyboru bogatą kolorystykę wybarwień. By wypełnić zestawienie dostępnych ram łóżek należy jeszcze wspomnieć o rzadziej spotykanych ramach stalowych, często mocno zdobionych oraz ram z różnego rodzaju tworzyw sztucznych produkowanych w wymyślnych kształtach na potrzeby rynku dziecięcego. Bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze ramy, to sposób łączenia poszczególnych elementów łóżka. Najlepiej, aby realizowały to specjalistyczne śruby, które zapewnią najwyższą trwałość, a także brak uprzykrzających życie objawów, takich jak: skrzypienie czy trzeszczenie. W przypadku łóżka dwuosobowego koniecznie należy się dodatkowo upewnić czy rama jest wyposażona w belkę środkową z piątą nogą, która podeprze stelaż lub stelaże (w zależności od rozmiaru łóżka).

 • Funkcjonalność łóżka

  Pod względem funkcjonalności ramy łóżek możemy podzielić na trzy główne kategorie. Po pierwsze ramy wolnostojące, do których zazwyczaj należy dokupić osobno stelaże. Po drugie ramy zabudowane z wewnętrznym pojemnikiem, które w większości wypadków są wyposażone w zintegrowaną, podnoszoną klapę ze stelażem. W tym przypadku możemy się spotkać z systemem podnoszenia bocznego lub też tylnego (od strony nóg leżącej na łóżku osoby). Ważniejsza wydaje się jednak tutaj kwestia podnośników – mechanizmy tłokowe gazowe są silniejsze i trwalsze od zwykłych sprężynowych. Po trzecie ramy łóżek z wysuwanymi szufladami. W tym przypadku warto zwrócić uwagę czy szuflady są ściśle złączone z pozostałymi elementami łóżka czy też może stanowią odrębny mebel stanowiący umowny komplet z ramą. Pamiętajmy tylko o fakcie, iż w naszej sypialni musi być więcej miejsca, by wspomnianą szufladę wysunąć. Jej rozmiary też mają znaczenie, jeśli będą one przewidziane na całą długość łóżka nie postawimy wówczas przy meblu żadnego stolika nocnego, szafki, czy też komody. Ramy łóżek możemy również podzielić pod względem wysokości punktu podparcia ciała. W większości tradycyjnych wyrobów, tzw. powierzchnia spania oscyluje na wysokości 50 – 60 cm od podłogi (oczywiście zależy to nie tylko od ramy, ale i wysokości zastosowanego stelaża oraz materaca). Na rynku dostępne są jednak także ramy dużo niższe tzw. japońskie, których celem jest umiejscowienie ciała, jak najbliżej podłogi (raczej niezalecane rozwiązanie dla alergików) oraz ramy wysokie typu kontynentalnego, w których materac opiera się luźno na specjalnych podstawach zwanych box-ami. W przypadku tych ostatnich punkt podparcia ciała oscyluje w granicach 70 – 80 cm. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden ważny element, który pod względem ergonomii będzie miał znaczenie dla osób lubiących dużo czytać w łóżku. Zagłówek łóżka w takim przypadku powinien być odpowiednio wysoki (dodatkowo może być również gięty), aby zapewnić stabilne podparcie dla poduszek i ciała.

 • Na zakończenie

  Jeśli po zapoznaniu z powyższym poradnikiem wciąż nie możesz się zdecydować, nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie czy też po prostu chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wybranego zagadnienia, koniecznie skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób.

  Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania oraz pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Śpioch odpowiada

Twój idealny sen

Zdrowy sen ma olbrzymie znaczenie dla regeneracji naszego organizmu. Około 1/3 swojego życia spędzamy w łóżku. Warto zadbać, aby wspomniany element sypialni nie tylko cieszył nasze oczy, ale przede wszystkim zapewniał udany odpoczynek po trudach dnia codziennego. Łóżko może przybierać różnorodną formę, na rynku dostępnych jest wiele wariantów tego mebla. Najlepszy wybór pod względem zdrowotnym stanowi zestaw: materac + stelaż + rama. Jeśli przymierzasz się do zakupu tego typu łóżka, koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem, w którym pomożemy Ci dokonać optymalnego wyboru. Zapraszamy do lektury !

PRODUCENCI |

Nasze salony Śpioch prowadzą sprzedaż artykułów do sypialni charakteryzujących się wysoką jakością, tylko znanych i cenionych producentów, w tym:

Facebook